OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ

1800’li yılların sonunda içten yanmalı motorlar şeklinde icat edilmiş ve otomobil, günümüz dünyasının vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Ülkemiz de otomotiv endüstrisi lider sektörlerden biri konumuna gelmiştir. Dünyadaki önemli otomotiv üreticileri Türkiye’nin otomotiv sektöründeki gelişimine bağlı olarak yatırımlarını artırmaktadır.

Otomotiv mühendisliği, temel mühendislik ve tasarım prensiplerini otomotiv sektöründe gerek üretim, gerek tasarım açısından en yüksek düzeyde uygulayabilecek, otomotiv sektöründeki yeni teknolojiler ve üretim tekniklerini, alternatif yakıt teknolojilerini ve otomotiv malzemeleri gibi farklı konularda yeterli bilimsel araştırmalar yapabilecek, yeni geliştirilecek araçlarda güvenlik tedbirlerini daha da ileriye götürebilecek bilgi ve becerileri kullanabilen mühendislerdir.

Otomotiv Mühendisliği Bölümü Teknoloji Fakültesi bünyesinde 2010-2011 eğitim öğretim yılında eğitimine başlamış olup, otomotiv ve ilintili alanlarda eğitiminin yanı sıra değişik endüstriyel uygulamalara imkân sağlayan bir mühendislik bilimidir. Bölüm de 2 Profesör Dr, 1 Doçent Dr, 4 yardımcı doçent Dr, ve 1 araştırma görevlisi  ile Normal ve 2.öğretim olarak eğitim öğretim sürdürülmektedir. Eğitim dili Türkçe olup eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim ile beraber öğrencilerimizin 72 iş günü staj ve  7. dönemde iş yeri eğitimi uygulaması ile yeterli düzeyde pratik bilgiye sahip öğrenciler yetişmektedir. Yurt dışın ya da yurt için ERASMUS, MEVLANA ve FARABİ gibi öğrenci değişim programları ile çeşitli üniversitelerde eğitim fırsatları sağlanmaktadır.  Mezun öğrencilerimizin Yüksek lisans ve doktora imkanları bulunmaktadır.

Bölüm, otomotiv alanında oldukça saygın akademik ve bilimsel çalışmalar gerçekleştirmekte ve TUBİTAK, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmiş farklı bilimsel projeleri dinamik ve genç bir akademik kadrosu ile otomotiv mühendisi adaylarının hayallerini gerçekleştirebilecek yeterli bir eğitim imkanı sizlere sunmaktadır.

Otomotiv dünyası en çok beğenilen ve çok merak edilen konuların başında gelmekle birlikte çok farklı fırsatlar ve olanaklar sunmaktadır. Siz de geleceğinizi şekillendirmek ve geliştirmek istiyorsanız ve bu büyüleyici ve heyecan verici dünyayı keşfetmek istiyorsanız otomotiv mühendisliği bölümünü tercih edebilirsiniz.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ POZİSYONLARI

 

Otomotiv mühendislerinin çalışma alanları ülkemizde otomotiv ana ve yan sanayi oldukça büyük sektör haline gelmiştir. Otomotiv mühendisleri otomotiv sektörünün, otomobil parçaları, motor ve motor parçaları imalatı, tasarımı, satışı ve satış sonrası hizmetler gibi çeşitli kademe ve alanlarda ülkemizin her noktasında sorumluluk alabilmektedir. Ayrıca mezunlarımız otomotiv ana ve yan sanayi kuruluşlarının yanı sıra yetkili ve özel servislerinde servis müdürü olarak istihdam edilebilmekte ve bir kısmı da araştırmacı olarak Fakültelerin Otomotiv Mühendisliği, Makine Mühendisliği İle Meslek yüksek okulların Otomotiv programlarında iş bulabilmektedirler.

 

22 Temmuz 2013, Pazartesi 415 kez görüntülendi