Lisans Ders Kataloğu (Metalurji ve Malzeme Mühendisliği)

1. Sınıf 1. Yarıyıl Ders Programı

NoDersin AdıTeorikUygulamaToplamAKTS
1Türk Dili I2022
2Yabancı Dil I3033
3Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I2022
4Matematik I3145
5Fizik I3145
6Genel Kimya3034
7Teknik Resim2245
8Met. Ve Mlz. Mühendisliğine Giriş2022
9Seçmeli Ders I*2022
TOPLAM2242630
Seçmeli Dersler
Beden Eğitimi2022
Güzel Sanatlar2022
Teknoloji Tarihi2022

1. Sınıf 2. Yarıyıl Ders Programı

NoDersin AdıTeorikUygulamaToplamAKTS
1Türk Dili II2022
2Yabancı Dil II3033
3Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II2022
4Matematik II3145
5Fizik II3145
6Fizikokimya3034
7Bilgisayar Programlama3134
8Bilgisayar Destekli Çizim2245
TOPLAM2052530

2. Sınıf 1. Yarıyıl Ders Programı

NoDersin AdıTeorikUygulamaToplamAKTS
1Diferansiyel Denklemler3035
2Malzeme Bilimi I3035
3Metalurji Termodinamiği3036
4Kimyasal Metalurji3035
5Elektrik Elektronik Bilgisi3034
6Mesleki İngilizce I2023
7Alan Dışı Seçmeli Ders I*2022
TOPLAM1901930
*Üniversite seçmeli dersler havuzundan temel alan dışındaki bir ders seçilecektir.

2. Sınıf 2. Yarıyıl Ders Programı

NoDersin AdıTeorikUygulamaToplamAKTS
1Malzeme Bilimi II3035
2Çözelti Termodinamiği3036
3Statik ve Mukavemet3034
4Üretim Metalurjisi Lab.1456
5Taşınım Olayları3034
6Mesleki İngilizce II2023
7Alan Dışı Seçmeli Ders II*2022
TOPLAM1742130
*Üniversite seçmeli dersler havuzundan temel alan dışındaki bir ders seçilecektir.
YAZ STAJI I (36 Gün) 4. Yarıyıl sonunda yaz döneminde yapılır

3. Sınıf 1. Yarıyıl Ders Programı

NoDersin AdıTeorikUygulamaToplamAKTS
1Faz Diyagramları ve İçyapılar3034
2Malzeme Lab. I1456
3Fiziksel Metalurji3034
4Seçmeli Ders I3034
5Seçmeli Ders II3034
6Seçmeli Ders III3034
7Seçmeli Ders IV3034
TOPLAM1942330
Seçmeli Dersler
Demir Çelik Üretimi3034
Demir Dışı Metal Üretimi3034
Seramikler ve Camlar3034
Yüzey İşlemleri 3034
Ergitme ve Katılaşma3034
Kaynak Teknolojisi3034
Malzeme Seçimi3034
Metallerin Plastik Şekillendirilmesi3034
Surface Process3034

3. Sınıf 2. Yarıyıl/4.Sınıf 1.Yarıyıl Ders Programı (Üniversite Eğitimi)

NoDersin AdıTeorikUygulamaToplamAKTS
1Malzeme Karakterizasyonu3035
2İş Sağlığı ve Güvenliği2023
3Malzeme Lab. II1456
4Seçmeli Ders I3034
5Seçmeli Ders II3034
6Seçmeli Ders III3034
7Seçmeli Ders IV3034
TOPLAM1842230
Seçmeli Dersler
Malzemelerin Mekanik Davranışları3034
Demir Dışı Metal ve Alaşımlar3034
Malzeme Geri Kazanımı3034
Özel Çelikler3034
Refrakterler ve Endüstriyel Fırınlar 3034
Toz Metalurjisi3034
Makine Elemanları3034
Döküm Prensipleri ve Teknolojisi3034
Kaynak Metalurjisi3034
Döküm ve Kaynak Hataları3034
Welding Metallurgy3034
YAZ STAJI II (36 Gün) 6. Yarıyıl sonunda yaz döneminde yapılır

3. Sınıf 2. Yarıyıl/4.Sınıf 1.Yarıyıl Ders Programı (İşyeri Eğitimi)

NoDersin AdıTeorikUygulamaToplamAKTS
1İşyeri Eğitimi02215
2Yaz Stajı00015
TOPLAM02230
YAZ STAJI I (36 Gün) 6. Yarıyıl sonunda yaz döneminde yapılır

4. Sınıf 2. Yarıyıl Ders Programı

NoDersin AdıTeorikUygulamaToplamAKTS
1Bitirme Projesi0226
2Metallerin Isıl İşlemi3035
3İstatistik ve Olasılık2023
4Seçmeli Ders I3034
5Seçmeli Ders II3034
6Seçmeli Ders III3034
7Seçmeli Ders IV3034
TOPLAM1721930
Seçmeli Dersler
Polimerik Malzemeler3034
Biomalzemeler3034
İleri Teknoloji Seramikleri3034
Hasar Analizi3034
Malzemelerin Manyetik,Optik ve Elektriksel Özellikleri3034
Korozyon ve Korozyondan Korunma3034
Toplam Kalite Yönetimi3034
Tahribatsız Muayene Yöntemleri3034
Özel Kaynak Teknikleri3034
ÖNEMLİ NOT: Üçüncü yıl ikinci yarıyılda işyeri eğitimi alan öğrenciler dördüncü yıl birinci yarıyılda üniversite eğitimini, üniversite eğitimi alan öğrenciler ise işyeri eğitimini alırlar.

Comments are closed.